Make it a Bundle
Description
Features
Specifications
Reviews
The VACB kit allows you to fit the BC2, BC3 or BC4 conduit Bracket to a Rhino-Rack Vortex Bar. The kit comprises of channel nuts and bolts for seamless installation. This Fit kit includes 2 x M8 T-Bolts, washers and nuts.
Features:
- Provides hardware to fit Conduit Carriers to Vortex Bars.
- 2 x VACB required to fit BC2 Conduit Brackets.
- 3 x VACB required to fit BC3 Conduit Brackets.
- 4 x VACB required to fit BC4 Conduit Brackets.
- Does NOT fit BC3-LSB Conduit Lower Side Bracket.
- 3 year warranty.
Features:
- Provides hardware to fit Conduit Carriers to Vortex Bars.
- 2 x VACB required to fit BC2 Conduit Brackets.
- 3 x VACB required to fit BC3 Conduit Brackets.
- 4 x VACB required to fit BC4 Conduit Brackets.
- Does NOT fit BC3-LSB Conduit Lower Side Bracket.
- 3 year warranty.
| Fits Bar | Euro |
|---|---|
| Fits Bar | Thule Wingbar (Blade) |
| Fits Bar | Vortex |
| Fits Bar | Thule Aero |
| Fits Bar | Carac |
| Fits Bar | Prorack Whispbar HD |
| Fits Bar | Heavy Duty |
| Fits Bar | Yakima |
| Fits Bar | Thule |
| Fits Bar | Prorack Whispbar |
| Fits Bar | Thule square bar |
| Fits Bar | Rola Sports bars |
| Fits Bar | Mont Blanc (square bar) |
| Fits Bar | Hubco |
| Fits Bar | Prorack P |
| Fits Bar | Rola Heavy Duty |
| Fits Accessory | List parts that will need fitting kits |
| Fits Accessory | List Accessories |
| Fits Accessory | 564 Ski & Snowboard Carriers |
| Fits Accessory | Steel Mesh Platform |
| Fits Accessory | Roof Boxes |
| Fits Accessory | S512 Folding J Style Kayak Carrier |
| Fits Accessory | 566 Ski & Snowboard Carriers |
| Fits Accessory | AT Trays |
| Fits Accessory | Nautic 570 |
| Fits Accessory | Steel Mesh Basket |
| Fits Accessory | S512X Extension Piece |
| Fits Accessory | Nautic 581 |
| Fits Accessory | 560 Kayak & Canoe Carrier |
| Fits Accessory | S400 Kayak & Canoe Carrier |
| Fits Accessory | 562 Ski & Snowboard Carriers |
| Fits Accessory | Nautic 571 |
| Fits Accessory | Nautic 580 |
| Fits Accessory | S510 Fixed J Style Kayak Carrier |
| SKU | VACB |
| Model # | VACB |
| Barcode # | 9321911259266 |
| Brand | Rhino-Rack |
| Shipping Weight | 0.1300kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.190m |
13% OFF
GOING FAST!
SKU: VACB | Brand: Rhino-Rack
Rhino-Rack VACB - Vortex Fit Kit for Conduit Brackets
Low Stock | 1 Available in NSW Warehouse
Our availability of this item is now limited and will run out soon.
-
In Stock - Only 1 left! - Ready for immediate dispatch or pickup
Order in for Dispatch Today
Pickup Available from Newcastle or Sydney, NSW - Fast shipping and pickup available more info
- 30 day returns & fitment guarantee more info
- Cheapest Price Guarantee request price match
- 4.7 star rated from over 3,000 reviews.
- Since 2017 we've served thousands of Aussies.
The VACB kit allows you to fit the BC2, BC3 or BC4 conduit Bracket to a Rhino-Rack Vortex Bar. The kit comprises of channel nuts and bolts for seamless installation.
Need some advice?
Speak to one of our experts.
We operate Monday - Friday 9:30AM - 5PM, and Saturday 9:30AM - 1PM. We are closed Sundays.
Documents
Description
Features
Specifications
Reviews
The VACB kit allows you to fit the BC2, BC3 or BC4 conduit Bracket to a Rhino-Rack Vortex Bar. The kit comprises of channel nuts and bolts for seamless installation. This Fit kit includes 2 x M8 T-Bolts, washers and nuts.
Features:
- Provides hardware to fit Conduit Carriers to Vortex Bars.
- 2 x VACB required to fit BC2 Conduit Brackets.
- 3 x VACB required to fit BC3 Conduit Brackets.
- 4 x VACB required to fit BC4 Conduit Brackets.
- Does NOT fit BC3-LSB Conduit Lower Side Bracket.
- 3 year warranty.
Features:
- Provides hardware to fit Conduit Carriers to Vortex Bars.
- 2 x VACB required to fit BC2 Conduit Brackets.
- 3 x VACB required to fit BC3 Conduit Brackets.
- 4 x VACB required to fit BC4 Conduit Brackets.
- Does NOT fit BC3-LSB Conduit Lower Side Bracket.
- 3 year warranty.
| Fits Bar | Euro |
|---|---|
| Fits Bar | Thule Wingbar (Blade) |
| Fits Bar | Vortex |
| Fits Bar | Thule Aero |
| Fits Bar | Carac |
| Fits Bar | Prorack Whispbar HD |
| Fits Bar | Heavy Duty |
| Fits Bar | Yakima |
| Fits Bar | Thule |
| Fits Bar | Prorack Whispbar |
| Fits Bar | Thule square bar |
| Fits Bar | Rola Sports bars |
| Fits Bar | Mont Blanc (square bar) |
| Fits Bar | Hubco |
| Fits Bar | Prorack P |
| Fits Bar | Rola Heavy Duty |
| Fits Accessory | List parts that will need fitting kits |
| Fits Accessory | List Accessories |
| Fits Accessory | 564 Ski & Snowboard Carriers |
| Fits Accessory | Steel Mesh Platform |
| Fits Accessory | Roof Boxes |
| Fits Accessory | S512 Folding J Style Kayak Carrier |
| Fits Accessory | 566 Ski & Snowboard Carriers |
| Fits Accessory | AT Trays |
| Fits Accessory | Nautic 570 |
| Fits Accessory | Steel Mesh Basket |
| Fits Accessory | S512X Extension Piece |
| Fits Accessory | Nautic 581 |
| Fits Accessory | 560 Kayak & Canoe Carrier |
| Fits Accessory | S400 Kayak & Canoe Carrier |
| Fits Accessory | 562 Ski & Snowboard Carriers |
| Fits Accessory | Nautic 571 |
| Fits Accessory | Nautic 580 |
| Fits Accessory | S510 Fixed J Style Kayak Carrier |
| SKU | VACB |
| Model # | VACB |
| Barcode # | 9321911259266 |
| Brand | Rhino-Rack |
| Shipping Weight | 0.1300kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.190m |
Availability Information
Contact Us
Request a Price Match
Backorder Arrival Estimates
Our estimates are based on the average time for the specified product to be delivered from the supplier to our warehouse. We are unable to provide accurate estimates for delivery to a customers address, as delivery times vary greatly depending on final location.
Once a backorder has been placed one of our Customer Support Staff will assess more accurate delivery times and advise before the order is placed with our supplier. This is to ensure as much transparency to our customers as possible.
If you have any questions or concerns about product backorders, please reach out via our Contact Us page or calling on 02 8318 7755
Notify me when back in stock
Why Choose A1 Roof Racks?
- We've been shipping racks Australia-wide since 2017.
- We're the official Australian stockist of the brand. No grey market or clearance products.
- Full warranties & warranty support.
- Easy 30 day returns on most items if the product is in a resaleable condition.
- We hold stock in our Newcastle, NSW Australian warehouse. No questionable sources or inferior products.
- Product experts available via phone call to ensure you get exactly what you need and not just a sales pitch.