Make it a Bundle
Description
Features
Specifications
Reviews
The Thule ThruRide is an easy, compact solution that allows you to transport your bike with a thru axle in an aerodynamic way with the front wheel removed.
| Load capacity | 17 kg |
|---|---|
| Dimensions | 135 x 17.2 x 9.4 cm |
| Weight | 2.7 kg |
| Fits round frame dimensions | All |
| Fits maximum oval frame dimensions | All |
| Thru-axle compatible | Yes |
| Carbon fork dropout compatible | no |
| Fits roof racks with 20x20 mm T-tracks | Yes |
| Fits roof racks with 24x30 mm T-tracks | Yes Adapter/s required: Thule T-track Adapter 889-4 |
| Fits Thule WingBar Evo | Yes |
| Fits Thule WingBar | Yes |
| Fits Thule ProBar | Yes |
| Fits Thule SquareBar | no |
| Fits Thule SlideBar | Yes |
| One Key System compatible | Yes |
| Colour | Aluminium |
| Model number | 565001 |
Thule ThruRide
- Fits bikes with 12-20 mm thru-axles with no extra adapters
- Fits 9 mm quick-release hubs with included non-locking adapter (lockable adapter sold separately)
- Easy bike loading thanks to the expanding clamp that accommodates the bike´s thru-axle
- Also suits bikes equipped with disc brakes
- Locks the bike to the bike rack and the bike rack to the roof racks (locks included)
- Locking adapter for 9 mm quick-release hubs to lock the bike to the bike rack is sold separately
- Only fits roof racks with T-tracks (20 x 20 mm adapters included, 24 x 30 mm adapters sold separately)
| Mounting Type | Fork |
|---|---|
| Colour | Silver |
| Brand | Thule |
| Bike Weight | 17kg |
| SKU | 565001 |
| Model # | 565001 |
| Barcode # | 7313020070155 |
| Brand | Thule |
SKU: 565001 | Brand: Thule
Thule ThruRide Roof Fork Bike Rack 565001
Backorder Available
Purchase today to lock in this price and secure your place in the queue.
We will send it immediately once it's back in stock.
Estimated Restock: April 2026
-
Back Order - Expected to ship in 5-7 business days
- Fast shipping and pickup available more info
- 30 day returns & fitment guarantee more info
- Cheapest Price Guarantee request price match
- 4.7 star rated from over 3,000 reviews.
- Since 2017 we've served thousands of Aussies.
The fork mount carrier designed to fit all thru-axle diameters without extra adapters.
Need some advice?
Speak to one of our experts.
We operate Monday - Friday 9:30AM - 5PM, and Saturday 9:30AM - 1PM. We are closed Sundays.
Description
Features
Specifications
Reviews
The Thule ThruRide is an easy, compact solution that allows you to transport your bike with a thru axle in an aerodynamic way with the front wheel removed.
| Load capacity | 17 kg |
|---|---|
| Dimensions | 135 x 17.2 x 9.4 cm |
| Weight | 2.7 kg |
| Fits round frame dimensions | All |
| Fits maximum oval frame dimensions | All |
| Thru-axle compatible | Yes |
| Carbon fork dropout compatible | no |
| Fits roof racks with 20x20 mm T-tracks | Yes |
| Fits roof racks with 24x30 mm T-tracks | Yes Adapter/s required: Thule T-track Adapter 889-4 |
| Fits Thule WingBar Evo | Yes |
| Fits Thule WingBar | Yes |
| Fits Thule ProBar | Yes |
| Fits Thule SquareBar | no |
| Fits Thule SlideBar | Yes |
| One Key System compatible | Yes |
| Colour | Aluminium |
| Model number | 565001 |
Thule ThruRide
- Fits bikes with 12-20 mm thru-axles with no extra adapters
- Fits 9 mm quick-release hubs with included non-locking adapter (lockable adapter sold separately)
- Easy bike loading thanks to the expanding clamp that accommodates the bike´s thru-axle
- Also suits bikes equipped with disc brakes
- Locks the bike to the bike rack and the bike rack to the roof racks (locks included)
- Locking adapter for 9 mm quick-release hubs to lock the bike to the bike rack is sold separately
- Only fits roof racks with T-tracks (20 x 20 mm adapters included, 24 x 30 mm adapters sold separately)
| Mounting Type | Fork |
|---|---|
| Colour | Silver |
| Brand | Thule |
| Bike Weight | 17kg |
| SKU | 565001 |
| Model # | 565001 |
| Barcode # | 7313020070155 |
| Brand | Thule |
Availability Information
Contact Us
Request a Price Match
Backorder Arrival Estimates
Our estimates are based on the average time for the specified product to be delivered from the supplier to our warehouse. We are unable to provide accurate estimates for delivery to a customers address, as delivery times vary greatly depending on final location.
Once a backorder has been placed one of our Customer Support Staff will assess more accurate delivery times and advise before the order is placed with our supplier. This is to ensure as much transparency to our customers as possible.
If you have any questions or concerns about product backorders, please reach out via our Contact Us page or calling on 02 8318 7755
Notify me when back in stock
Why Choose A1 Roof Racks?
- We've been shipping racks Australia-wide since 2017.
- We're the official Australian stockist of the brand. No grey market or clearance products.
- Full warranties & warranty support.
- Easy 30 day returns on most items if the product is in a resaleable condition.
- We hold stock in our Newcastle, NSW Australian warehouse. No questionable sources or inferior products.
- Product experts available via phone call to ensure you get exactly what you need and not just a sales pitch.