Make it a Bundle
Description
Features
Specifications
Reviews
The high profile RCH Locking Legs are designed with a key locking system to reduce wind resistance and increase security. This unique design helps reduce noise without compromising durability and load carrying capacity.Â
- Removeable and easy to install
- Locking cover with a compartment for an Allen key
- Suits Vortex, Heavy Duty Bars and Pioneer Systems using various QMFK spacers
- High profile 52mm / 2.05'' (low profile also available 37mm / 1.46'')
- Height adjustable using various QMFK spacers
- Suitable for heavy off-road use
- Tested and approved to Australian Standards AS1235-2000
- Comes with 2 legs
- Assorted nuts and bolts for assembly
- Removeable and easy to install
- Locking cover with a compartment for an Allen key
- Suits Vortex, Heavy Duty Bars and Pioneer Systems using various QMFK spacers
- High profile 52mm / 2.05'' (low profile also available 37mm / 1.46'')
- Height adjustable using various QMFK spacers
- Suitable for heavy off-road use
- Tested and approved to Australian Standards AS1235-2000
- Comes with 2 legs
- Assorted nuts and bolts for assembly
| Fits Bar | Mont Blanc (square bar) |
|---|---|
| Fits Bar | Thule Wingbar (Blade) |
| Fits Bar | Thule square bar |
| Fits Bar | Euro |
| Fits Bar | Carac |
| Fits Bar | Thule Aero |
| Fits Bar | Thule |
| Fits Bar | Heavy Duty |
| Fits Bar | Hubco |
| Fits Bar | Vortex |
| Fits Bar | Rola Sports bars |
| Fits Bar | Yakima |
| Fits Bar | Prorack P |
| Fits Bar | Prorack Whispbar |
| Fits Bar | Prorack Whispbar HD |
| Fits Bar | Rola Heavy Duty |
| Fits Accessory | 560 Kayak & Canoe Carrier |
| Fits Accessory | S512 Folding J Style Kayak Carrier |
| Fits Accessory | Nautic 570 |
| Fits Accessory | Nautic 571 |
| Fits Accessory | S400 Kayak & Canoe Carrier |
| Fits Accessory | 564 Ski & Snowboard Carriers |
| Fits Accessory | Steel Mesh Basket |
| Fits Accessory | Roof Boxes |
| Fits Accessory | Nautic 581 |
| Fits Accessory | Nautic 580 |
| Fits Accessory | S512X Extension Piece |
| Fits Accessory | List parts that will need fitting kits |
| Fits Accessory | S510 Fixed J Style Kayak Carrier |
| Fits Accessory | 566 Ski & Snowboard Carriers |
| Fits Accessory | Steel Mesh Platform |
| Fits Accessory | AT Trays |
| Fits Accessory | 562 Ski & Snowboard Carriers |
| Fits Accessory | List Accessories |
| Leg Height | 52mm |
| SKU | RCH2 |
| Model # | RCH2 |
| Barcode # | 9321911224042 |
| Brand | Rhino-Rack |
| Shipping Weight | 0.5900kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.160m |
12% OFF
SKU: RCH2 | Brand: Rhino-Rack
Rhino-Rack RCH2 - RCH Locking Leg (x2)
In Stock | 6 Available in NSW Warehouse
-
In Stock - Ready for immediate dispatch or pickup
Order in for Dispatch Today
Pickup Available from Newcastle or Sydney, NSW - Fast shipping and pickup available more info
- 30 day returns & fitment guarantee more info
- Cheapest Price Guarantee request price match
- 4.7 star rated from over 3,000 reviews.
- Since 2017 we've served thousands of Aussies.
The high profile RCH Locking Legs are designed with a key locking system to reduce wind resistance and increase security.
Need some advice?
Speak to one of our experts.
We operate Monday - Friday 9:30AM - 5PM, and Saturday 9:30AM - 1PM. We are closed Sundays.
Description
Features
Specifications
Reviews
The high profile RCH Locking Legs are designed with a key locking system to reduce wind resistance and increase security. This unique design helps reduce noise without compromising durability and load carrying capacity.Â
- Removeable and easy to install
- Locking cover with a compartment for an Allen key
- Suits Vortex, Heavy Duty Bars and Pioneer Systems using various QMFK spacers
- High profile 52mm / 2.05'' (low profile also available 37mm / 1.46'')
- Height adjustable using various QMFK spacers
- Suitable for heavy off-road use
- Tested and approved to Australian Standards AS1235-2000
- Comes with 2 legs
- Assorted nuts and bolts for assembly
- Removeable and easy to install
- Locking cover with a compartment for an Allen key
- Suits Vortex, Heavy Duty Bars and Pioneer Systems using various QMFK spacers
- High profile 52mm / 2.05'' (low profile also available 37mm / 1.46'')
- Height adjustable using various QMFK spacers
- Suitable for heavy off-road use
- Tested and approved to Australian Standards AS1235-2000
- Comes with 2 legs
- Assorted nuts and bolts for assembly
| Fits Bar | Mont Blanc (square bar) |
|---|---|
| Fits Bar | Thule Wingbar (Blade) |
| Fits Bar | Thule square bar |
| Fits Bar | Euro |
| Fits Bar | Carac |
| Fits Bar | Thule Aero |
| Fits Bar | Thule |
| Fits Bar | Heavy Duty |
| Fits Bar | Hubco |
| Fits Bar | Vortex |
| Fits Bar | Rola Sports bars |
| Fits Bar | Yakima |
| Fits Bar | Prorack P |
| Fits Bar | Prorack Whispbar |
| Fits Bar | Prorack Whispbar HD |
| Fits Bar | Rola Heavy Duty |
| Fits Accessory | 560 Kayak & Canoe Carrier |
| Fits Accessory | S512 Folding J Style Kayak Carrier |
| Fits Accessory | Nautic 570 |
| Fits Accessory | Nautic 571 |
| Fits Accessory | S400 Kayak & Canoe Carrier |
| Fits Accessory | 564 Ski & Snowboard Carriers |
| Fits Accessory | Steel Mesh Basket |
| Fits Accessory | Roof Boxes |
| Fits Accessory | Nautic 581 |
| Fits Accessory | Nautic 580 |
| Fits Accessory | S512X Extension Piece |
| Fits Accessory | List parts that will need fitting kits |
| Fits Accessory | S510 Fixed J Style Kayak Carrier |
| Fits Accessory | 566 Ski & Snowboard Carriers |
| Fits Accessory | Steel Mesh Platform |
| Fits Accessory | AT Trays |
| Fits Accessory | 562 Ski & Snowboard Carriers |
| Fits Accessory | List Accessories |
| Leg Height | 52mm |
| SKU | RCH2 |
| Model # | RCH2 |
| Barcode # | 9321911224042 |
| Brand | Rhino-Rack |
| Shipping Weight | 0.5900kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.160m |
Availability Information
Contact Us
Request a Price Match
Backorder Arrival Estimates
Our estimates are based on the average time for the specified product to be delivered from the supplier to our warehouse. We are unable to provide accurate estimates for delivery to a customers address, as delivery times vary greatly depending on final location.
Once a backorder has been placed one of our Customer Support Staff will assess more accurate delivery times and advise before the order is placed with our supplier. This is to ensure as much transparency to our customers as possible.
If you have any questions or concerns about product backorders, please reach out via our Contact Us page or calling on 02 8318 7755
Notify me when back in stock
Why Choose A1 Roof Racks?
- We've been shipping racks Australia-wide since 2017.
- We're the official Australian stockist of the brand. No grey market or clearance products.
- Full warranties & warranty support.
- Easy 30 day returns on most items if the product is in a resaleable condition.
- We hold stock in our Newcastle, NSW Australian warehouse. No questionable sources or inferior products.
- Product experts available via phone call to ensure you get exactly what you need and not just a sales pitch.