Make it a Bundle
Description
Features
Specifications
Reviews
A chair just for the kids, no matter how a kid sits the chair will remain strong a sturdy with locking pins integrated to prevent the chair from moving or accidentally folding up.
- Strong high-tensile steel frame
- Easy clean polyester fabric
- Wide arms for additional support
- Drink holder and side organiser
- Locking pin to stop chair folding up accidentally
- Easy to carry Grab & Go strap on rear
| Colour: | Blue or Green or Pink |
| Frame: | 14.5 mm round high tensile steel Locking pin prevents chair folding up until it is released |
| Fabric: | Hard wearing, durable 600D two tone Polyester Double layer padded construction |
| Weight Rating: | 80 kg |
| Seat Height: | 33 cm |
| Dimensions: | 58 x 38 x 67 cm |
| Weight: | 2.1 kg |
| Pack Size: | 65 x 13 x 13 cm |
| Warranty: | 1 Year Manufacturer's Warranty against defects of material or manufacture. |
| SKU | FCC-DJCP-F |
|---|---|
| Barcode # | 9320531076765 |
| Brand | OZtrail |
17% OFF
SKU: FCC-DJCP-F | Brand: OZtrail
OZtrail - DELUXE JUNIOR CHAIR PINK
In Stock | 9 Available in NSW Warehouse
-
In Stock - Ready for immediate dispatch or pickup
Order in for Dispatch Today
Pickup Available from Newcastle or Sydney, NSW - Fast shipping and pickup available more info
- 30 day returns & fitment guarantee more info
- Cheapest Price Guarantee request price match
- 4.7 star rated from over 3,000 reviews.
- Since 2017 we've served thousands of Aussies.
A chair just for the kids, no matter how a kid sits the chair will remain strong a sturdy with locking pins integrated to prevent the chair from moving or accidentally folding up.
Need some advice?
Speak to one of our experts.
We operate Monday - Friday 9:30AM - 5PM, and Saturday 9:30AM - 1PM. We are closed Sundays.
Description
Features
Specifications
Reviews
A chair just for the kids, no matter how a kid sits the chair will remain strong a sturdy with locking pins integrated to prevent the chair from moving or accidentally folding up.
- Strong high-tensile steel frame
- Easy clean polyester fabric
- Wide arms for additional support
- Drink holder and side organiser
- Locking pin to stop chair folding up accidentally
- Easy to carry Grab & Go strap on rear
| Colour: | Blue or Green or Pink |
| Frame: | 14.5 mm round high tensile steel Locking pin prevents chair folding up until it is released |
| Fabric: | Hard wearing, durable 600D two tone Polyester Double layer padded construction |
| Weight Rating: | 80 kg |
| Seat Height: | 33 cm |
| Dimensions: | 58 x 38 x 67 cm |
| Weight: | 2.1 kg |
| Pack Size: | 65 x 13 x 13 cm |
| Warranty: | 1 Year Manufacturer's Warranty against defects of material or manufacture. |
| SKU | FCC-DJCP-F |
|---|---|
| Barcode # | 9320531076765 |
| Brand | OZtrail |
Availability Information
Contact Us
Request a Price Match
Backorder Arrival Estimates
Our estimates are based on the average time for the specified product to be delivered from the supplier to our warehouse. We are unable to provide accurate estimates for delivery to a customers address, as delivery times vary greatly depending on final location.
Once a backorder has been placed one of our Customer Support Staff will assess more accurate delivery times and advise before the order is placed with our supplier. This is to ensure as much transparency to our customers as possible.
If you have any questions or concerns about product backorders, please reach out via our Contact Us page or calling on 02 8318 7755
Notify me when back in stock
Why Choose A1 Roof Racks?
- We've been shipping racks Australia-wide since 2017.
- We're the official Australian stockist of the brand. No grey market or clearance products.
- Full warranties & warranty support.
- Easy 30 day returns on most items if the product is in a resaleable condition.
- We hold stock in our Newcastle, NSW Australian warehouse. No questionable sources or inferior products.
- Product experts available via phone call to ensure you get exactly what you need and not just a sales pitch.