Make it a Bundle
Description
Features
Specifications
Reviews
The Luggage Net is an accessory designed to be used with Rhino-Rack Steel Mesh Baskets and Tie-Down Straps. Simply latch the hooks over your cargo and rest assured it will be there when your driving is done for the day. The Luggage Net is made from ultra-strong and ultra-light materials that will compact and tightly secure your load.
The luggage net offers easy fitting with one piece hooking units for you to easily load and unload your gear. The RLN1 is suitable with the Large or Extra Large Steel Mesh Baskets.
Features:
- 120cm / 47" (L) x 80cm / 31" (W)
- Strong and lightweight
- Great for securing noisy tarps so you can drive in peace
- Easy fitting for quick loading and unloading
The luggage net offers easy fitting with one piece hooking units for you to easily load and unload your gear. The RLN1 is suitable with the Large or Extra Large Steel Mesh Baskets.
Features:
- 120cm / 47" (L) x 80cm / 31" (W)
- Strong and lightweight
- Great for securing noisy tarps so you can drive in peace
- Easy fitting for quick loading and unloading
| Length | 120cm / 47.244094in |
|---|---|
| Fits Bar | Hubco |
| Fits Bar | Rola Sports bars |
| Fits Bar | Thule Aero |
| Fits Bar | Rola Heavy Duty |
| Fits Bar | Prorack Whispbar |
| Fits Bar | Prorack Whispbar HD |
| Fits Bar | Vortex |
| Fits Bar | Thule |
| Fits Bar | Thule square bar |
| Fits Bar | Euro |
| Fits Bar | Heavy Duty |
| Fits Bar | Yakima |
| Fits Bar | Prorack P |
| Fits Bar | Thule Wingbar (Blade) |
| Fits Bar | Carac |
| Fits Bar | Mont Blanc (square bar) |
| Fits Accessory | List Accessories |
| Fits Accessory | List parts that will need fitting kits |
| Fits Accessory | Nautic 581 |
| Fits Accessory | Roof Boxes |
| Fits Accessory | AT Trays |
| Fits Accessory | Nautic 580 |
| Fits Accessory | 562 Ski & Snowboard Carriers |
| Fits Accessory | S400 Kayak & Canoe Carrier |
| Fits Accessory | 566 Ski & Snowboard Carriers |
| Fits Accessory | Nautic 571 |
| Fits Accessory | 564 Ski & Snowboard Carriers |
| Fits Accessory | S510 Fixed J Style Kayak Carrier |
| Fits Accessory | S512X Extension Piece |
| Fits Accessory | Nautic 570 |
| Fits Accessory | Steel Mesh Platform |
| Fits Accessory | 560 Kayak & Canoe Carrier |
| Fits Accessory | Steel Mesh Basket |
| Fits Accessory | S512 Folding J Style Kayak Carrier |
| Width | 80cm / 31.5in |
| SKU | RLN1 |
| Model # | RLN1 |
| Barcode # | 9321911000653 |
| Brand | Rhino-Rack |
| Shipping Weight | 0.6400kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.320m |
20% OFF
GOING FAST!
SKU: RLN1 | Brand: Rhino-Rack
Rhino-Rack RLN1 - Luggage Net (Large)
Low Stock | 2 Available in NSW Warehouse
Our availability of this item is now limited and will run out soon.
-
In Stock - Low stock. Act quickly. - Ready for immediate dispatch or pickup
Order in for Dispatch Today
Pickup Available from Newcastle or Sydney, NSW - Fast shipping and pickup available more info
- 30 day returns & fitment guarantee more info
- Cheapest Price Guarantee request price match
- 4.7 star rated from over 3,000 reviews.
- Since 2017 we've served thousands of Aussies.
The Luggage Net is designed to compact and tightly secure your load.
Need some advice?
Speak to one of our experts.
We operate Monday - Friday 9:30AM - 5PM, and Saturday 9:30AM - 1PM. We are closed Sundays.
Documents
Description
Features
Specifications
Reviews
The Luggage Net is an accessory designed to be used with Rhino-Rack Steel Mesh Baskets and Tie-Down Straps. Simply latch the hooks over your cargo and rest assured it will be there when your driving is done for the day. The Luggage Net is made from ultra-strong and ultra-light materials that will compact and tightly secure your load.
The luggage net offers easy fitting with one piece hooking units for you to easily load and unload your gear. The RLN1 is suitable with the Large or Extra Large Steel Mesh Baskets.
Features:
- 120cm / 47" (L) x 80cm / 31" (W)
- Strong and lightweight
- Great for securing noisy tarps so you can drive in peace
- Easy fitting for quick loading and unloading
The luggage net offers easy fitting with one piece hooking units for you to easily load and unload your gear. The RLN1 is suitable with the Large or Extra Large Steel Mesh Baskets.
Features:
- 120cm / 47" (L) x 80cm / 31" (W)
- Strong and lightweight
- Great for securing noisy tarps so you can drive in peace
- Easy fitting for quick loading and unloading
| Length | 120cm / 47.244094in |
|---|---|
| Fits Bar | Hubco |
| Fits Bar | Rola Sports bars |
| Fits Bar | Thule Aero |
| Fits Bar | Rola Heavy Duty |
| Fits Bar | Prorack Whispbar |
| Fits Bar | Prorack Whispbar HD |
| Fits Bar | Vortex |
| Fits Bar | Thule |
| Fits Bar | Thule square bar |
| Fits Bar | Euro |
| Fits Bar | Heavy Duty |
| Fits Bar | Yakima |
| Fits Bar | Prorack P |
| Fits Bar | Thule Wingbar (Blade) |
| Fits Bar | Carac |
| Fits Bar | Mont Blanc (square bar) |
| Fits Accessory | List Accessories |
| Fits Accessory | List parts that will need fitting kits |
| Fits Accessory | Nautic 581 |
| Fits Accessory | Roof Boxes |
| Fits Accessory | AT Trays |
| Fits Accessory | Nautic 580 |
| Fits Accessory | 562 Ski & Snowboard Carriers |
| Fits Accessory | S400 Kayak & Canoe Carrier |
| Fits Accessory | 566 Ski & Snowboard Carriers |
| Fits Accessory | Nautic 571 |
| Fits Accessory | 564 Ski & Snowboard Carriers |
| Fits Accessory | S510 Fixed J Style Kayak Carrier |
| Fits Accessory | S512X Extension Piece |
| Fits Accessory | Nautic 570 |
| Fits Accessory | Steel Mesh Platform |
| Fits Accessory | 560 Kayak & Canoe Carrier |
| Fits Accessory | Steel Mesh Basket |
| Fits Accessory | S512 Folding J Style Kayak Carrier |
| Width | 80cm / 31.5in |
| SKU | RLN1 |
| Model # | RLN1 |
| Barcode # | 9321911000653 |
| Brand | Rhino-Rack |
| Shipping Weight | 0.6400kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.320m |
Availability Information
Contact Us
Request a Price Match
Backorder Arrival Estimates
Our estimates are based on the average time for the specified product to be delivered from the supplier to our warehouse. We are unable to provide accurate estimates for delivery to a customers address, as delivery times vary greatly depending on final location.
Once a backorder has been placed one of our Customer Support Staff will assess more accurate delivery times and advise before the order is placed with our supplier. This is to ensure as much transparency to our customers as possible.
If you have any questions or concerns about product backorders, please reach out via our Contact Us page or calling on 02 8318 7755
Notify me when back in stock
Why Choose A1 Roof Racks?
- We've been shipping racks Australia-wide since 2017.
- We're the official Australian stockist of the brand. No grey market or clearance products.
- Full warranties & warranty support.
- Easy 30 day returns on most items if the product is in a resaleable condition.
- We hold stock in our Newcastle, NSW Australian warehouse. No questionable sources or inferior products.
- Product experts available via phone call to ensure you get exactly what you need and not just a sales pitch.