Make it a Bundle
Description
Features
Specifications
Reviews
The Rhino-Rack Load Holder is designed so that you can secure your load in position so it doesn't slide in transit possibly damaging other items you have mounted to your roof racks. The RLH1 is designed to fit Rhino-Rack's Heavy Duty Bars.
- Quick release over centre cam for a quick and easy adjustment
- Allows the profile to be minimised to 130mm
- Sold in a pair
- It's a great little accessory that is recommended for use if carrying multiple elongated items.
- Quick release over centre cam for a quick and easy adjustment
- Allows the profile to be minimised to 130mm
- Sold in a pair
- It's a great little accessory that is recommended for use if carrying multiple elongated items.
| Fits Bar | Carac |
|---|---|
| Fits Bar | Rola Sports bars |
| Fits Bar | Thule |
| Fits Bar | Prorack Whispbar HD |
| Fits Bar | Thule square bar |
| Fits Bar | Prorack Whispbar |
| Fits Bar | Euro |
| Fits Bar | Thule Wingbar (Blade) |
| Fits Bar | Mont Blanc (square bar) |
| Fits Bar | Prorack P |
| Fits Bar | Vortex |
| Fits Bar | Thule Aero |
| Fits Bar | Hubco |
| Fits Bar | Heavy Duty |
| Fits Bar | Yakima |
| Fits Bar | Rola Heavy Duty |
| Fits Accessory | 564 Ski & Snowboard Carriers |
| Fits Accessory | Nautic 570 |
| Fits Accessory | S512X Extension Piece |
| Fits Accessory | S510 Fixed J Style Kayak Carrier |
| Fits Accessory | List parts that will need fitting kits |
| Fits Accessory | S400 Kayak & Canoe Carrier |
| Fits Accessory | Steel Mesh Basket |
| Fits Accessory | Nautic 580 |
| Fits Accessory | Nautic 571 |
| Fits Accessory | Steel Mesh Platform |
| Fits Accessory | List Accessories |
| Fits Accessory | AT Trays |
| Fits Accessory | 560 Kayak & Canoe Carrier |
| Fits Accessory | Nautic 581 |
| Fits Accessory | S512 Folding J Style Kayak Carrier |
| Fits Accessory | Roof Boxes |
| Fits Accessory | 562 Ski & Snowboard Carriers |
| Fits Accessory | 566 Ski & Snowboard Carriers |
| SKU | RLH1 |
| Model # | RLH1 |
| Barcode # | 9321911111526 |
| Brand | Rhino-Rack |
| Shipping Weight | 0.4400kg |
| Shipping Width | 0.090m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.170m |
11% OFF
SKU: RLH1 | Brand: Rhino-Rack
Rhino-Rack RLH1 - Adjustable Load Holder (Heavy Duty Bar)
In Stock | 8 Available in NSW Warehouse
-
In Stock - Ready for immediate dispatch or pickup
Order in for Dispatch Today
Pickup Available from Newcastle or Sydney, NSW - Fast shipping and pickup available more info
- 30 day returns & fitment guarantee more info
- Cheapest Price Guarantee request price match
- 4.7 star rated from over 3,000 reviews.
- Since 2017 we've served thousands of Aussies.
The Rhino-Rack Load Holder is designed so that you can secure your load in position so it doesn't slide in transit possibly damaging other items you have mounted to your roof racks.
Need some advice?
Speak to one of our experts.
We operate Monday - Friday 9:30AM - 5PM, and Saturday 9:30AM - 1PM. We are closed Sundays.
Description
Features
Specifications
Reviews
The Rhino-Rack Load Holder is designed so that you can secure your load in position so it doesn't slide in transit possibly damaging other items you have mounted to your roof racks. The RLH1 is designed to fit Rhino-Rack's Heavy Duty Bars.
- Quick release over centre cam for a quick and easy adjustment
- Allows the profile to be minimised to 130mm
- Sold in a pair
- It's a great little accessory that is recommended for use if carrying multiple elongated items.
- Quick release over centre cam for a quick and easy adjustment
- Allows the profile to be minimised to 130mm
- Sold in a pair
- It's a great little accessory that is recommended for use if carrying multiple elongated items.
| Fits Bar | Carac |
|---|---|
| Fits Bar | Rola Sports bars |
| Fits Bar | Thule |
| Fits Bar | Prorack Whispbar HD |
| Fits Bar | Thule square bar |
| Fits Bar | Prorack Whispbar |
| Fits Bar | Euro |
| Fits Bar | Thule Wingbar (Blade) |
| Fits Bar | Mont Blanc (square bar) |
| Fits Bar | Prorack P |
| Fits Bar | Vortex |
| Fits Bar | Thule Aero |
| Fits Bar | Hubco |
| Fits Bar | Heavy Duty |
| Fits Bar | Yakima |
| Fits Bar | Rola Heavy Duty |
| Fits Accessory | 564 Ski & Snowboard Carriers |
| Fits Accessory | Nautic 570 |
| Fits Accessory | S512X Extension Piece |
| Fits Accessory | S510 Fixed J Style Kayak Carrier |
| Fits Accessory | List parts that will need fitting kits |
| Fits Accessory | S400 Kayak & Canoe Carrier |
| Fits Accessory | Steel Mesh Basket |
| Fits Accessory | Nautic 580 |
| Fits Accessory | Nautic 571 |
| Fits Accessory | Steel Mesh Platform |
| Fits Accessory | List Accessories |
| Fits Accessory | AT Trays |
| Fits Accessory | 560 Kayak & Canoe Carrier |
| Fits Accessory | Nautic 581 |
| Fits Accessory | S512 Folding J Style Kayak Carrier |
| Fits Accessory | Roof Boxes |
| Fits Accessory | 562 Ski & Snowboard Carriers |
| Fits Accessory | 566 Ski & Snowboard Carriers |
| SKU | RLH1 |
| Model # | RLH1 |
| Barcode # | 9321911111526 |
| Brand | Rhino-Rack |
| Shipping Weight | 0.4400kg |
| Shipping Width | 0.090m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.170m |
Availability Information
Contact Us
Request a Price Match
Backorder Arrival Estimates
Our estimates are based on the average time for the specified product to be delivered from the supplier to our warehouse. We are unable to provide accurate estimates for delivery to a customers address, as delivery times vary greatly depending on final location.
Once a backorder has been placed one of our Customer Support Staff will assess more accurate delivery times and advise before the order is placed with our supplier. This is to ensure as much transparency to our customers as possible.
If you have any questions or concerns about product backorders, please reach out via our Contact Us page or calling on 02 8318 7755
Notify me when back in stock
Why Choose A1 Roof Racks?
- We've been shipping racks Australia-wide since 2017.
- We're the official Australian stockist of the brand. No grey market or clearance products.
- Full warranties & warranty support.
- Easy 30 day returns on most items if the product is in a resaleable condition.
- We hold stock in our Newcastle, NSW Australian warehouse. No questionable sources or inferior products.
- Product experts available via phone call to ensure you get exactly what you need and not just a sales pitch.